poniedziałek, 16 lipca 2012

Jak zaprojektować stronę tylko w Illustratorze? Cz. 1 - Podstawy

Untitled Document
Na początku polecam wszystkim, którzy nie są zaznajomieni
z Illustratorem przeczytanie pomocy Adobe. Jest  naprawdę
bardzo dobrze opracowana, przeczytanie jej i wypróbowanie paru minitutoriali w niej zawartych pomoże wam nauczyć się podstawowych opcji w Illustratorze. Potem będzie już tylko lepiej;)

Oto link: http://helpx.adobe.com/illustrator.html
Illustrator różni się od Photoshopa w paru podstawowych kwestiach. Przede wszystkim - jest to program do tworzenia grafiki wektorowej,
a nie rastrowej. Działa w trochę inny sposób niż Photoshop.
Warto to zrozumieć, aby lepiej wykorzystać jego możliwości.
Często przy projektowaniu stron www korzystam z obu programów - nie ma powodu, aby się ograniczać i uparcie twierdzić, że Photoshop jest nam niepotrzebny;) Na tym blogu chcę Wam po prostu pokazać, że MOŻNA zaprojektować całą stronę wyłącznie w Ai oraz, że wygląda to dobrze:))
 Aby dowiedzieć się więcej o podstawowych różnicach pomiędzy Photoshopem a illoustratorem polecam przeczytanie tego artykułu



 
Tworzymy dokument Illustratora o wymiarach 1920x1080 px (rozdzielczość HD), w przestrzeni kolorów RGB, w jakości ekranowej
 (72 ppi) z podglądem pikselowym (to ostatnie bardzo ważne!).
 Może nie wiecie o tym, że Illustrator posiada podgląd pikselowy
 (już od wersji 9) - czyli możemy na etapie pracy nad projektem
widzieć, jak grafika zostanie zrasteryzowana - jaki będzie efekt końcowy, podobnie jak w Photoshopie. To bardzo przydatna funkcja, powiedziałabym - elementarna przy projektowaniu
do internetu:)





Nasza strona będzie miała szerokość 1200px, więc używamy linii pomocniczych, aby zaznaczyć tę szerokość. Tworzymy prostokąt
(M + podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy) o szerokości 1200px, środkujemy go na artbordzie. Włączamy miarki (Alt + R)
i umieszczamy prowadnice po bokach prostokąta. Często tworzę prostokąt o wymiarach 1200x768px i umieszczam prowadnicę poziomą na wysokości 768px (pokazuje mi ona ile wysokości strony internetowej będą widzieć użytkownicy większości laptopów - rozdzielczość większości ekranów laptopów to 1366x768px). Jeśli stworzymy prostokąt o wymiarach 1200x768px i wyśrodkujemy go względem artbordu, możemy również kliknąć w View >> Guides >> Make guides.

 
W ten sposób Illustrator stworzy nam prowadnice z naszego prostokąta. Popróbujcie i oceńcie które rozwiązanie będzie dla Was lepsze.

Następnie kasujemy prostokąt - nie jest nam juz potrzebny.
Aby włączyć lub wyłączyć prowadnice wybieramy: Ctrl+;.

Polecam również korzystanie z gotowej siatki. Z pewnością jest pomocna (zwłaszcza dla początkujących).

Wygląda to mniej więcej w ten sposób:



Zapraszam do zajrzenia na stronę: http://960.gs/





Od tego momentu - co bardzo ważne! - zaczynamy pracować w rozmiarze rzeczywistym (Ctr + 1). Nie polecam pracy na oddalonym obrazie, choć nieraz wydaje się wygodniej. Są oczywiście wyjątki, czasem warto zmniejszyć obraz, ale pamiętajmy aby zawsze powrócić
do rozmiaru rzeczywistego.
Łatwa nawigacja przy użyciu narzędzia Rączka (H) usprawnia pracę. Łatwo przesunąć obraz możemy również wciskając spację i przesuwając obraz przytrzymując przycisk myszki.

Zmniejszamy lub oddalamy obraz dzięki: Ctr + lub Ctr -.


Najpierw tworzymy warstwy, które przydadzą nam się zarówno
do organizacji obiektów, jak i w późniejszym cięciu strony
(tak, w Illustratorze możemy ciąć strony bardzo wygodnie!). Ja zawsze tworzę trzy warstwy: Tło, Różne i Teksty, w kolejności jak na obrazku obok. Wystarcza mi to w zupełności, bo do organizacji pozostałych obiektów zwyczajnie używam grup (możemy łatwo edytować pojedynczy obiekt z grupy, klikając w grupę 2 razy lewym przyciskiem myszy - izolujemy tę tylko grupę i możemy edytować obiekty wyłącznie z tej grupy; wychodzimy z izolacji dzięki Esc). Możemy również zablokować niektóre warstwy (np. Tło), aby nie przeszkadzały w pracy (nie będziemy dzięki temu łapać obiektów, których nie chcemy edytować).


 
Warto przygotować i zapisać sobie workspace pod projektowanie stron www. Najbardziej przydadzą nam się: Wygląd, Warstwy, Gradient, Przekształcanie, Próbki, Kolor, Obrys, , Wyrównaj obiekty, Linki, Charakter, Paragraf, Symbole i Style graficzne. Jeżeli czasem pracujemy na jednym monitorze, czasem na dwóch, warto dostosować i zapisać workspace do tych warunków - aby nie musieć za każdym razem tego robić i marnować swojego cennego czasu:)
Dobrze też zapamiętać skróty najważniejszych, najczęściej używanych narzędzi: V - Zaznaczenie, A - Zaznaczenie bezpośrednie, I - Pipeta, T - tekst, H - rączka (ja używam
po prostu spacji i myszki).
Illustrator - w przeciwieństwie do Photoshopa daje nam możliwość bardzo różnorodnej edycji tekstu - i co najważniejsze - robi to szybko. Podobno niektórzy, aby Photoshop szybciej inicjalizował narzędzie Tekst, kopiują do biblioteki fontów tylko te najczęściej używane. Jeśli są im potrzebne inne - muszą je kopiować do biblioteki.
Używając Illustratora na szczęście nie musimy tego robić. Program błyskawicznie obsługuje tekst. Można z nim robić
co się zechce. Nie mówiąc już o edycji krzywych Beziera.
W Illustratorze jest to dużo szybsze i łatwiejsze.


W Illustratorze z łatwością stworzymy linię o grubości 0,25 px. W Photoshopie, z racji charakteru tego programu, jest to niemożliwe. Najmniejsza wartość to 1 px. Może się Wam to wydawać niepotrzebne, ale przekonacie się w późniejszych tutorialach, że dzięki tej możliwości będziemy mogli stworzyć efekty rastrowe w programie do grafiki wektorowej.

 



23 komentarze:

  1. Bardzo czekam na dalsze części poradnika i kolejnych zagadnień :) Mam tylko jedną uwagę, nie tyle a'propos artykułu lecz dot. czcionek na blogu - ogonki nie wyświetlają się, przez co trudniej chłonąć wiedzę :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, dzięki za feedback, już się tym zajmuję:)

      Usuń
  2. dzien dobry.
    mam pewne doswiadczenie w programowaniu i projektowaniu ale niestety ze smutkiem stwierdzam, ze utykam co kilka krokow na twoim poradniku...
    wlasciwie to postanowilem zrobic strone krok po kroku wg zalecen... ale nie dam rady. wiec jesli to jest poziom dla nowicjuszy to jest to zbyt skomplikowane... gdzies brakuje albo dokladniejszych opisow albo zdjec z ktorych mozna cos odczytac...
    ja tez pracuje na angielskiej wersji ai wiec nie jest dla mnie klopotem moze slownictwo angielskie uzyte ale juz w dziale warstwy jest tylko po polsku wiec brakuje tu spojnosci w nazewnictwie. jesli moge dac sugestie to oba slowa by mozna bylo dac dla ulatwienia.
    sugeruje dodac slowniczek moze terminow np. ciecie, artboard, linijka, grupa... pewnie kazdy musial przed kursem przeczytac help adobe ale jesli ktos tego nie zrobil to moze miec klopoty.
    blad sie wkradl i chyba aby wlaczys linijki (rulers) w windows to uzywamy skrotu Ctrl+R, ty uzywasz slowa miarki to tez moze byc mylace...
    sprobuje przebrnac przez to do konca choc pierszego dzialu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam Cię serdecznie:)

    Przykro mi, że masz problemy z przebrnięciem przez mój poradnik. Postaram się wprowadzić zaproponowane przez Ciebie rozwiązania i wtedy z pewnością będzie lepiej:)

    Co do poziomu zaawansowania: kiedy zaczęłam pisać tego bloga myślałam głównie o osobach, które zajmują się projektowaniem i robią to głównie w Photoshopie - aby przekonać je do Illustratora. Zauważyłam jednak, że mój poradnik śledzi wiele początkujących osób, więc starałam się pisać coraz dokładniej i wyjaśniać również podstawy. Nie chciałabym jednak koncentrować się na nauce podstaw, ponieważ Illustrator jest dużym programem, z wielką ilością możliwości i narzędzi. DLatego ciągle odsyłam do pomocy, lub samodzielnych ćwiczeń. Nie widziałam po prostu sensu pisania tego, co jest świetnie opisane w pomocy Adobe. Wolałam skupić się na opisywaniu swoich doświadczeń i pokazywaniu tricków i sposobów pracy, które nie zostały tam opisane.

    Jeśli potrzebujesz pomocy w czymkolwiek - napisz mi maila. Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej i rozwiać Twoje wątpliwośći:)

    Dzięki za konstruktywną krytykę! Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam . mam problem z zrozumieniem rozdziału "siatka" .. może mi go Pani opisać dokładniej na maila ?
    korolldesigns@gmail.com
    z góry dziękuje .

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo czytelne, zrozumiałe, prosto opisane, cenne dla świeżaczków... tak trzymać!

    OdpowiedzUsuń
  6. Również pozycjonowanie stron www może dostarczyć naprawdę bardzo ciekawe wyniki. Osobiście poleciłam tą usługę dla agencji SEO https://dolp.pl/pozycjonowanie-stron-www/ i już po paru miesiącach zauważyłam fajne wyniki. Przede wszystkim moja witryna www była widoczna w wyszukiwarce Google i zaczęli zgłaszać się kolejni klienci.

    OdpowiedzUsuń
  7. Simple to prosty, przejrzysty szablon sklepu internetowego z dodatkową funkcjonalnością "sticky menu" w nagłówku.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z mojego punktu widzenia to swietne narzedzie jezlei chce zrobic prosta stronkę prywatną albo hobbystyczną. Fajnie ze ludzie ktorzy tworza takie narzedzia bo to bardzo ulatwia sprawe:D Jeżeli mowa o stronie biznesowej to niestety to nie wystarczy. Warto wtedy skontaktowac sie z profesjonalnymi projektantami stron takich jak agencja kreatywna. Warte kazdych pieniedzy:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Wydaje mi się, ze jeśli planujecie zrealizować jakąś kampanię reklamową to na pewno dobrym pomysłem będzie najpierw przeczytać ten artykuł https://fabrykamarketingu.pl/czytelnia/jak-poprawic-pozycje-strony-w-google/. Dowiecie się z niego dlaczego lepiej takie działania reklamowe jest powierzyć doświadczonej agencji.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane porady jeśli chodzi o frontend i myślę, że niektórym na pewno mogą się przydać. Ja za to bardziej chcę iść w kierunku pozycjonowania mojej strony. Na tą chwilę bardzo podoba mi się to, że mam już audyt SEO https://medialnie.info/audyt-seo/ i wiem co mogę zrobić lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Projekt to jedno, ale wdrożenie to drugie :) Osobiście do prostych stron stosuję kreator stron internetowych Sitely bo dostarcza w zasadzie wszystkiego, czego potrzbuję. Są formularze, galerie, blog, wtyczki pod analyticsa i Facebooka. Do prostych projektów jak znalazł :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Stworzenie strony to jedno ale trzeba jeszcze sprawic by ludzie w nia wchodzili:) SEO nie jest latwe i bez specjalisty ani rusz. Polecam popatrzec Czym się kierować przy wyborze specjalisty SEO we Wrocławiu? lepiej odciac troche kwote na strone ale przeznaczyc tez na jej pozycjonowanie:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajnie ze powstaja coraz to nowsze rozwiazania pozwalajace na innowacje w biznesie:) Swietna sprawa. Ogólnie teraz rynek zostal wywrocony do gory nogami i powstaje wiele nowych rozwiazan (https://www.dc.biz.pl/) Ciekawe czasy!

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  16. Z tego co widać to na pewno warto jest również znać różnego rodzaju programy graficzne jeśli zależy nam na dobrej stronie internetowej. Z całą pewnością mogę każdemu polecić przeczytanie artykułu http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Dlaczego-nawet-mala-firma-powinna-miec-porzadna-strone-internetowa/26905 gdyż tam właśnie opisano kwestię dlaczego nawet mała firma powinna mieć stronę www.

    OdpowiedzUsuń
  17. Faktycznie bardzo ciekawe rozwiązanie i muszę przyznać, że jak najbardziej samo już posiadanie strony internetowej jest niezwykle fajną sprawą. Dla mnie całą stronę tworzyła firma https://haiku.com.pl/ i jak najbardziej całość działa znakomicie oraz płynnie.

    OdpowiedzUsuń