sobota, 11 stycznia 2014

Glify - Jak pracować z tekstem w Illustratorze - część 2

Untitled Document

Podczas wprowadzania tekstu zarówno na stronę internetową, jak w projekcie do druku często potrzebujemy znaków specjalnych. Mogą to być ułamki, pary kerningowe, wypunktowania lub znaki z innych języków. Glify są wtedy bardzo przydatne. Mimo to są stosunkowo rzadko używane. Dlaczego? Myślę, że wiele osób nie wie o tym panelu (w Photoshopie nie ma go wcale!) lub zwyczajnie nie wie do czego służy i jak go używać.
Poznaj panel Glify i ułatw sobie życie!
Każdy krój pisma ma pewien zestaw znaków - jeden więcej, drugi mniej. Te znaki to zwykle "ligatury, ułamki, znaki kaligraficzne, ornamenty, liczebniki porządkowe, znaki tytułowe, warianty stylistyczne, indeksy górne i dolne, cyfry nautyczne" .
Glif to znak specjalny, który zwykle nie jest używany, często nie można go wprowadzić używając klawiatury. Na przykład: " w niektórych czcionkach wielka litera A jest dostępna w kilku formach, np. jako znaku kaligraficzny albo kapitalik" ( źródło Pomoc Adobe).
Do czego przydatne są glify? Ja używam ich do punktacji (•), do wstawiania znaków specjalnych typu £, ⅛, ®, albo par kerningowych jak np: ff, ij, ₧, (mówiłam o nich tutaj). Jest to bardzo przydatne narzędzie, bo nie muszę szukać w internecie znaków, które potrzebuję wprowadzić. Niektóre fonty mają tak ciekawe znaki, że używam ich nawet do tworzenia prostych ikonek, np.: Helvetica: ♥, ♣, ★, ☎, .
Jak używać panelu Glify?


Aby włączyć panel glify wejdź w Okno » Tekst » Glify. Zobaczysz w nim mnóstwo dziwnych znaków i parę przycisków. Oto do czego służą przyciski:
Aby wstawić jakiś znak z panelu Glify do swojego tekstu musisz kliknąć dwa razy na dany znak:

Fonty z końcówką Pro w nazwie mają o wiele więcej znaków specjalnych niż pozostałe, "zwykłe" fonty. Niektóre z nich mają nawet parę wariantów jednego znaku!
Aby wybrać taki wariant musisz najechać myszką na dany znak specjalny w panelu Glify, kliknąć, przytrzymać (rozwinie się kolejne menu) i wybrać dany znak (najechać na niego myszką, i puścić przycisk).
Na dziś to wszystko! A w następnej części...

panel Typografia
panel Akapit
umieszczanie tekstu w blokach, kształtach i na ścieżkach
dodawanie efektów specjalnych
zamiana tekstu na krzywe
łączenie ze sboą bloków tekstu - przepływanie tekstu
Lubisz czytać mojego bloga? Poleć go znajomym!

4 komentarze:

 1. Kiedy kolejne wpisy na blogu?? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ten blog jest tylko hobby:) Z racji, że pracuję na pełny etat i mam parę innych zajeć piszę tylko wtedy, kiedy znajdę czas. Przygotowywanie wpisu zajmuje mi parę godzin, czasem paręnaście, w zależności od dugości i skomplikowania wpisu.
  Postaram się napisać coś niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko jak najlepiej - tego Ci życzę.
  Podobnie, jak Anonimowi, mnie również byłoby miło, gdybyś czasem skrobnęła coś jeszcze - tu, czy tam - na tym blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z przyjemnością skorzystałam z pomocy odnośnie Glifów ;)przedstawione przejrzyście i skutecznie. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń