wtorek, 8 stycznia 2013

Tworzenie i wykorzystywanie tekstur i patternów w Illustratorze.

Untitled Document

Strona internetowa bez użycia patternów (wzorków) lub tekstur jest często "goła". Sprawa jest podobna, jak w przypadku smaczków, o których już pisałam. Tym razem chcę pokazać, jak można bawić się efektami, używając elementów rastrowych. Często nie ma potrzeby otwierania Photoshopa, aby zmienić kolor naszej tekstury, czy dodać jej trochę cieni lub blasków.

Na dodatek - napiszę parę ważnych rzeczy, które mogą ułatwić Wam pracę.

Po co komu tekstury i wzorki?

Tak, ciężkie pytanie. Podobnie jak w przypadku smaczków - te elementy dodają stronie charakteru. Jeśli chcemy uzyskać np. styl retro - raczej ciężko będzie się obejść bez żadnej tekstury.
Jeśli projektujemy stronę mega prostą, czystą i elegancką - tam też wzorki i tekstury bywają nieocenione! Pozwólcie, że zademonstru-ję to na przykładach:
Jak wykorzystywać gotowe tekstury?

W internecie jest mnóstwo darmowych tekstur, które są bardzo dobrej jakości. Dzięki nim możemy stworzyć na prawdę wspaniałe efekty. Wystarczy umieścić daną teksturę w naszym projekcie i nadać jej rózne atrybuty. Np.: możemy nadać naszej teksturze przezroczystość Mnożenie i dzięki temu uzyskać konkretny efekt.
Radzę popróbować i pobawić się, możecie odkryć coś nowego:) Można również zmienić kolor tekstury poprzez nałożenie obiektu o danym kolorze i nadanie mu odpowiedniej przezroczystości.
Oto przykład:

Jak wykorzystywać gotowe wzorki?

Gotowym wzorkom (jest ich mnóstwo w samym Illustratorze) możemy zmieniać kolory, nadawać różne przezroczystości oraz
maski przezroczystośći. Daje nam to bardzo wiele możliwości!
Więcej o narzędziu Ponowne kolorowanie tutaj.
O czym należy pamiętać

Używanie wzorków i tekstur jest świetne, ale trzeba pamiętać
o paru rzeczach, aby nasz projekt był na prawdę dobry i stylowy,
a nie przesycony i pstrokaty (chyba, że taki był zamysł).

Nie przesadzaj!

Po prostu. Wzorki i tekstury mają służyć nadaniu projektowi cha-
rakteru, a nie całkowicie go przytłoczyć. Nie powinny być bardziej widoczne, niż tekst lub zdjęcia, które zamieścisz na stronie. Wydaje się oczywiste, ale wciąż jest jeszcze w Polsce wiele stron, których twórcy chyba zapomnieli o najważniejszym:

Kontent jest najważniejszy. Grafika nie może denerwować użytkownika ani go przytłaczać. Wszystko ma być jasne i czytelne.


W końcu po to wchodzimy na jakąś stronę, aby dowiedzieć się
z niej tego, co nas interesuje. Jeśli nie będzie to czytelne i łatwo dostępne - większość ludzi po prostu taką stronę opuści.
A jeśli musi jej użyć - będzie ją strasznie wspominał:) A chyba nie tego chcemy?

A oto wpaniały przykład:)

Pamiętaj o użyteczności

Wstawiaj tekstury, czy wzorki tam, gdzie ma to jakieś logiczne wytłumaczenie i sens. I tylko tam. Właściwie, odczucia estetyczne też czasem przemawiają za użyciem tych elementów (choć nie są
logiczne). Próbuj, wstawiaj je tu i tam, ale na końcu zostaw tylko te, które na prawdę robią coś dobrego dla Twojego projektu.

Spójność jest najważniejsza

Bardzo łatwo jest osiągnąć efekt przesycenia i pstrokatośći.
To co widzisz na powyższym przykładzie świetnie to pokazuje. Trzeba pilnować spójnośći tekstur. Nie mówię, że jeśli użyjesz w tle tekstury papieru to wszystkie inne tekstury muszą być papierem -
ale ważne, żeby był ze sobą jakoś logicznie połączone. Musisz wiedzieć jaki efekt chcesz osiągnąć i do niego dążyć. Można używać wielu tekstur w jednym projekcie, o ile mają one ze sobą coś wspólnego. Poniżej przykład:


Pamiętaj o powolnych łączach

Mimo, że większość z nas ma już bardzo szybki internet - musisz mysleć też o tych, którzy go nie mają. Czasem na prawdę nie warto zamieszczać na stronie tekstury w bardzo dobrej jakości, która waży za dużo. Jeśli jest ona w tle - prawdopodobnie i tak nie
będzie jej dokładnie widać - kontent będzie ją przysłaniał. Poza tym - zawsze można zapisać ją jako nieco bardziej skompreso-wany jpg - czasem różnica w widocznej jakości jest bardzo niewiel-ka, a taki plik waży o WIELE mniej.
Twórz sobie bibliotekę

Zawsze, kiedy widzisz ładną teksturę - ściągaj ją, zapisuj na dysk, w specjalnym folderze (to samo robię z elementami vectorowy-mi). Nawet, jeśli teraz jest ci niepotrzebna - może Ci się przydać później i wtedy nie będziesz musiał jej szukać. Bez przesady oczy-
wiście - nie zapisuję KAŻDEJ ładnej tekstury. Tylko te, które
są bardzo dobrej jakości, wiem, że na pewno je do czegoś użyję
i że ciężko je znaleźć.
Naucz się korzystać z tekstur i wzorków

Nie kończ tylko na przeczytaniu tego artykułu. Popróbuj, pobaw się! Naucz się nadawać im przezroczystości, aby osiągać pożądane efekty. Chcesz zrobić piękną retro naklejkę? Będzie o wiele piekniejsza z odpowiednią teksturą.
Popróbuj w wolnym czasie. Potem, kiedy trzeba będzie być szybko kreatywnym - Ty już wiesz jak to zrobić:)

7 komentarzy:

 1. hej, czy mogłabyś podać linki do stron z patternami, które polecasz, lubisz, używasz?
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, szczerze mówiąc nie mam ulubionych stron. Zwykle po prostu googluję i znajduję tą, której akurat potrzebuję. Ale jak tylko znajde jakąś naprawdę wartą polecenia, to napiszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś niezastąpiona! Twój blog jest mega przydatny na studiach :)

   Usuń
 3. Tylko proszę wyłącz tą paskudną weryfikację obrazkową. Zawsze mam kłopot z przepisaniem tego cholerstwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo! Cieszę się, że komuś przydaje się to, co piszę:) Niestety nie mogę tego wyłączyć, przykro mi:(

   Usuń
 4. Podpisuję się pod wcześniejszym komentarzem - bardzo przydatne! :) A czy zamieściłabyś trochę tutoriali z materiałami do pobrania albo szerzej opisywała, co dokładnie robisz by osiągnąć np efekt retro naklejki? Jestem illu nowa (przenosiny z Corela) i wciąż bardzo błądzę.
  Pozdro & keep going ;)

  OdpowiedzUsuń