piątek, 21 września 2012

Jak tworzyć piękne ikonki szybko? Oczywiście w Illustratorze.

Untitled Document

Napewno to znasz. Projekt nabiera ogłady, ale brakuje mu "tego czegoś". Ikonki i buttony w Twojej stronie są nieciekawe, żeby
nie powiedzieć nudne, a miały być stylowe. Albo: kompletnie
nie masz pomysłu na to jak przedstawić ikoną dane zagadnienie.

Skąd brać na to pomysły?
Czy jest sposób na to, żeby łatwo wybrnąć z sytuacji?

W tym artykule opiszę jak wykorzystać to, co zrobili inni i jak tych pomysłów szukać. Na przykładzie książki obok napiszę też, jak sprawić, by prosta ikonka wyglądała ciekawie i elegancko.


Skąd brać te pomysły?

To wcale nie jest takie proste. Często musimy pracować bardzo szybko i na prawdę nie ma czasu na to, żeby siedzieć i zastana-wiać się nad ikonkami. A nieraz jest to problem. Niecierpliwiący
się project manager nad Twoją głową też nie pomaga.
Na szczęście ktoś już o tym pomyślał. I chciał się tym podzielić!

Przedstawiam Ci The Noun Project.

Jak to działa i dlaczego jest takie wspaniałe? The Noun Project
to zbiorowisko DARMOWYCH ikon zaprojektowanych przez świetnych dizajnerów. Nie każdy może zamieścić tam swoją

pracę. Każde zgłoszenie przechodzi przez moderatorów,
którzy oceniają czy dana ikonka jest dobra - czyli m.in. czy będzie czytelna w dużym pomniejszeniu, czy jest dobrze zaprojektowa-na, itp. Z ikonek na The Noun Project można korzystać w różny sposób. Ja często biorę je takimi jakie są, najwyżej zmieniam
ich kolor, a czasem przerabiam je wg wasnego widzimisię.

W tym artykule pokażę Ci jak w łatwy sposób zmienić taką ikonkę z prostego znaku na taki z większą ilością detali.

Illustrator jest wspaniałym programem, bo łatwo można w nim rysować. Dawno, dawno temu, kiedy projektowałam w Photo-shopie czułam się ograniczana. Irytowało mnie to w jaki sposób działają tam krzywe Beziera i wiele innych rzeczy. Małych rzeczy, ale jak zlepić je w całość - robi się wielka kula przeciwności;) W Ai możemy łatwo bawić się obiektami i ścieżkami i zobaczysz, że jak się do tego przyzwyczaisz - już nigdy nie wrócisz do Photoshopa. Będziesz się tam niemiłosiernie męczyć.
Tak dla sprostowania - używam Photoshopa dość często, czasem nawet przy stronach www. Ale ogranicza się to do przygotowania zdjęć do strony, którą projektuję w Illustratorze. Te programy ładnie ze sobą współpracują, bo kiedy używasz ich razem, używasz ich do tego, do czego są stworzone. I otwiera się przed Tobą masa możliwości.

OK, koniec gadania. Zabieramy się do pracy.

Spodobał mi się konkretny znak. Jak go użyć?

Na głównej stronie The Noun Project zobaczysz stos ikonek
i pole wyszukiwania na górze. Wpisz tam to, co Cię interesuje.
Jeśli nie wiesz co wpisać, żeby to wyszukać - proponuję przejrzeć kategorie. Tam zawsze wpadnie Ci do głowy jakiś pomysł.
Oczywiśćie możesz wpisywać to czego szukasz po polsku. A jeśli się zalogujesz - możesz zapisywać swoje ulubione ikonki, etc.

Kiedy już znajdziesz ikonkę, która Cię interesuje, wystarczy
kliknąć "Pobierz". Sciągniesz wtedy na swój dysk plik .rar.

Rozpakuj go, a to, co tam będzie, przeciągnij do Illustratora. Otworzy Ci się Twoja ikonka. I możesz z nią już robić co chcesz!

Koniec!

Widzisz? Nie jest to takie trudne.

Jeśli nie umiesz dobrze posługiwać się krzywymi Beziera - warto poćwiczyć ich obsługę. Na początku może Ci się wydawać, że są niedokładne i będziesz myśleć "Jak oni się nimi posługują?".
Ale to kwestia ćwiczeń. Można z nimi zrobić właściwie wszystko kiedy ma się wprawę, więc warto. Aby dowiedzieć się podstaw obsugi krzywych Beziera (i czym one w ogóle są?) wejdź tutaj.

Dziękuję za Twoją uwagę, mam nadzieję, że nauczyłam
Cię czegoś nowego;) Jeśli nie, zapraszam Ci do przeczytania moich następnych tutoriali, może wtedy mi się uda?
-->

2 komentarze:

  1. Mam wątpliwość co do tego portalu z ikonkami - chyba nie może Pani sobie ot tak ściągać i używać - jeśli nie chce Pani płacić za ikonkę trzeba wskazać jej autora. Regulują to zasady licencji na jakiej są one publikowane. Może warto doczytać?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, oczywiście, że często należy napisać kto jest autorem! Jest tak też często wtedy, kiedy używamy np. tekstur ściąganych za darmo. Oczywiśćie, zawsze trzeba czytać! Nie uważam tego jednak za problem - korzyścią jest łatwa dostępność tych ikonek. Nie będę się tutaj rozwodzić na temat praw autorskich, bo nie o tym jest ten blog. Każdy kto używa czegoś, co ściąga z internetu powinien zainteresować się tym, do jakich celów może tego użyć. The Noun Project jest świetną stroną do tego, żeby uzyskać DARMOWE ikonki, lub zainspirować się nimi. Tak jak pisałam w artykule - często nie wiemy jakiej ikony uzyć do jakiegoś zagadnienia. The Noun Project jest wtedy pomocny - można zobaczyć jak zrobili to inni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby potem zaprojektować własną ikonkę, ale inspiracja jest nieocenioną pomocą - zaoszczędza nam mnóstwo czasu, który poświęcilibyśmy na zastanawianie się jak to ugryźć:)

    OdpowiedzUsuń